oDatach.sk

V spolupráci s Iron Mountain

Nové technológie a trendy v digitálnej transformácii

autor: Redakcia          28. júna 2023

Hlavným cieľom digitalizácie HR je dosiahnuť prevádzkovú dokonalosť pomocou pokročilých digitálnych nástrojov a zaviesť digitálnu disciplínu vo všetkých podnikových procesoch. Nové technológie postupne umožnia prechod od tradičných manuálnych procesov k plne automatizovaným. Poďme sa spolu pozrieť na najnovšie trendy.

 

Cloudové riešenia v oblasti ľudských zdrojov

Pokiaľ chcú firmy zvýšiť produktivitu a angažovanosť zamestnancov, no zároveň ušetriť čas, je investícia do cloudových riešení dobrým začiatkom. Jednou z najviac oceňovaných výhod "cloud computingu" v oblasti ľudských zdrojov je centralizácia informácií. Benefitom je rýchle a efektívne ukladanie a vyhľadávanie dokumentov. Používanie cloudových technológií tiež odstraňuje finančnú a časovú náročnosť spôsobenú papierovaním. Všetky informácie sú uložené v digitálnej podobe na cloudovom serveri a je možné ich kedykoľvek a odkiaľkoľvek získať.

Sofistikovaný cloudový softvér dokáže zmeniť celú firemnú kultúru. Uľahčuje nábor nových zamestnancov, pretože manažéri si môžu jedným kliknutím prezrieť údaje o uchádzačoch a poskytnúť im spätnú väzbu. Cloudová technológia tiež vypĺňa komunikačnú medzeru medzi vedúcimi zamestnancami a ich podriadenými, čo pomáha pri priebežnom hodnotení pracovných výkonov. Firmy následne môžu spravovať alebo schvaľovať dokumenty jednoducho pomocou mobilného telefónu, vďaka nástrojom ako je napríklad M-Files.

Systém M-Files pomáha riadiť procesy vo firme

 

Chatboti slúžiaci uspokojeniu potrieb zamestnancov

Chatboti sa už niekoľko rokov používajú v oblasti služieb zákazníkom. Až v súčasnosti začali využívať svoj potenciál aj v iných oblastiach. Noví a existujúci zamestnanci majú množstvo potrieb, ktoré sa tradične uspokojovali prostredníctvom komunikácie so zástupcami HR. Chatboti teraz môžu prevziať časť tejto agendy a riešiť so zamestnancami jednoduché problémy - poskytujú im potrebné informácie či údaje, a zároveň zhromažďujú informácie o nových zamestnancoch.

Všetky potreby, ktoré Chatboti nedokážu vyriešiť, automaticky vybavia pracovníci HR. Tým sa zefektívňujú procesy a skracuje sa čas, ktorý museli personalisti predtým stráviť riešením jednoduchých úloh. Chatboti sú užitoční aj pri práci so zamestnancami, ktorí pracujú na diaľku a nemajú možnosť zájsť si po informácie z jednej kancelárie do druhej.

 

Virtuálna realita ako nástroj školenia zamestnancov

Virtuálna realita už neslúži iba na zábavu. Firmy, ktoré začali využívať virtuálnu realitu v rámci HR procesov súvisiacich predovšetkým so školením zamestnancov, zaznamenali významné pozitívne výsledky.

Inovatívne spoločnosti v súčasnosti navrhujú na mieru školiace programy vo virtuálnej realite, ktoré sú na rozdiel od tradičných školení formou prezentácie, veľmi efektívne. Virtuálna realita ponúka nezabudnuteľný zážitok, nakoľko umožňuje prezentovať 3D objekty, špeciálne efekty, videá, prezentácie, obrázky, zvuky a pohyblivé objekty vo sférickom 360° videu a v rozlíšení 8K. Školenie vo VR tak dokáže sprostredkovať väčšie emocionálne prepojenie s obsahom školenia a verne kopírovať skutočné scenáre služby.

Virtuálnu realitu začali firmy používať pre školenie svojich zamestnancov

 

Umelá inteligencia pri nábore nových zamestnancov

Umelá inteligencia sa začala využívať v oblasti ľudských zdrojov aj na predbežný výber potenciálnych uchádzačov o zamestnanie. Softvér pre nábor zamestnancov ju využíva rôznymi spôsobmi. K možnostiam využitia patrí bodové hodnotenie každého uchádzača o zamestnanie, kontrola jeho zručností prostredníctvom otázok, odpovedí a video rozhovorov, či dokonca aj kontrola jeho sociálnych sietí. Osobné pohovory následne manažment vedie len s kandidátmi, ktorí uspeli v automatizovanom procese predbežného výberu. Týmito krokmi sa znižuje množstvo práce a času stráveného s nevhodnými uchádzačmi.

Digitálne technológie umožnili výrazne zefektívniť segment ľudských zdrojov. Firmy, ktoré úspešne prejdú digitálnou transformáciou, budú mať v budúcnosti náskok pred konkurenciou. HR tímy a personalisti môžu pripraviť zamestnancov na zapojenie sa do celého procesu. Buďte v obraze, získavajte aktuálne informácie a uistite sa, že viete, čo v tejto oblasti podniká vaša konkurencia. To vám umožní iniciovať a úspešne pokračovať v životne dôležitej firemnej evolúcii, ktorou digitálna transformácia HR nepochybne je.

Copyright oDatach.sk 2019, Všetky práva vyhradené  |  Ochrana osobných údajov
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram