oDatach.sk

V spolupráci s Iron Mountain

Ako nám KonMari môže pomôcť triediť dáta v kancelárii

autor: Redakcia          7. augusta 2023

Metóda KonMari je životná filozofia, ktorá spočíva v harmonickom usporiadaní vecí okolo nás. Vyvinula ju japonská odborníčka Marie Kondo, ktorá učí ľudí, ako sa zbaviť nepotrebných vecí a obklopiť sa len tým, čo je pre nás prospešné. Ako spisovateľka je známa po celom svete. Jej knihy vyšli v tridsiatich jazykoch. Ako nám jej metódy môžu pomôcť pri triedení dokumentov alebo údajov v pracovnom prostredí?

 

Roztrieďte si informácie a urobte zmeny vo vašej organizácii  

Premýšľali ste niekedy o metódach upratovania KonMari v súvislosti so správou životného cyklu informácií? Dajú sa tieto dve oblasti prepojiť? Mantra Marie Kondo "Uprac svoj priestor, zmeň svoj život" môže firmám pomôcť realizovať prípadné zmeny a urobiť poriadok nie len na pracovnom stole, ale aj v počítači. Predstavte si, aké výhody by firmy získali, keby mali úplný prehľad vo svojich dátach a dokumentoch.

Ak chcete naozaj získať jednoduchší prístup k informáciám, je potrebné ich dôkladne roztriediť.

 

Nastal čas na vyradenie

Najskôr zahoď“ je ideálny spôsob, ktorý vám pomôže začať. Skontrolujte svoj skartačný plán vrátane metadát a vyraďte všetko, čo už malo byť zničené. Buďte dôslední - nájdite všetko, či už je to uložené v kartotékach, na policiach, na serveroch, v interných systémoch alebo v cloude, a riadne to zlikvidujte v súlade s predpismi a internými zásadami. Marie Kondo nabáda firmy, aby sa poďakovali svojim informáciám za ich službu a potom ich nechali odísť.

Až 75 % firiem pre istotu volí stratégiu „ zachovať všetko“

Keď firma vyčistí svoj fyzický a virtuálny priestor, zamestnanci môžu jednoduchšie nájsť potrebné informácie. Tento proces pomáha zvýšiť produktivitu a zabraňuje plytvaniu energie pri dlhom hľadaní. Vytvára sa efektívnejší priestor na rozhodovanie a spoluprácu. Likvidácia nepotrebných informácií znižuje možnosť hackerského útoku alebo náhodného úniku informácií, zároveň znižuje riziko zverejnenia údajov alebo dokonca potenciálneho poškodenia dobrého mena spoločnosti.

 

Trieďte podľa kategórie, nie podľa umiestnenia

Marie Kondo nabáda k upratovaniu podľa kategórií, nie podľa lokality. Firmy, ktoré rozdeľujú informácie medzi rôzne oddelenia, riskujú, že im uniknú dôležité kategórie, ktoré si vyžadujú osobitnú starostlivosť a pozornosť v rámci celej organizácie.

Hĺbková kontrola počas celého životného cyklu si vyžaduje označenie finančných, strategických a súkromných informácií jednotlivcov na účely zvýšenej bezpečnostnej ochrany. Týmto spôsobom sa obmedzí prístup a ich použitie vo všetkých geografických lokalitách. Poriadok podporuje dodržiavanie Všeobecného nariadenia o ochrane osobných údajov a Zákona o ochrane súkromia spotrebiteľov.

V okamihu, kedy sa zbavíte všetkého nepotrebného, vznikne priestor pre nové nápady a príležitosti


Stanovenie hodnoty každej informácie

Jednou z najťažších vecí je rozhodnúť sa, čo si nechať a čoho sa s pokojom zbaviť. V dnešnej dobe sú dáta hlavným aktívom firiem. Digitálne nástroje dokážu skenovať údaje a poskytnúť organizáciám prehľad o trendoch, predpovedať výsledky a pomôcť pri rozhodovaní, akou cestou sa vydať s cieľom zlepšiť svoje podnikanie.

Skôr ako zlikvidujete dokumenty, ktoré už prešli skartačnou lehotou, opýtajte sa kolegov, či by sa im ešte mohli hodiť. Moderné organizácie potrebujú nastaviť špecifické pracovné postupy a metódy, ktoré im pomôžu odpovedať na otázku "Môže to byť pre nás ešte užitočné?". Jednou z takýchto metód je automatické zasielanie e-mailov majiteľom dokumentov pred ich likvidáciou. Máriina zásada - nikdy nevyhadzovať cudzie veci bez súhlasu, by mala byť rešpektovaná aj pri správe životného cyklu dokumentov.

 

Minimalizmus, alebo keď menej znamená viac

Riadenie životného cyklu informácií je v moderných organizáciách komplexnou úlohou. S metódou KonMari, ktorá pomáha zefektívniť uchovávanie informácií, sa tento proces zjednodušuje. Po odstránení všetkého nepotrebného vzniká priestor pre nové nápady a príležitosti. Jasná vízia a cieľ pomáhajú všetkým oddeleniam správne upratať a nastaviť pravidlá tak, aby poriadok v ideálnom prípade zostal navždy.

Máte zmätok v tom, čo môžete legálne zlikvidovať a čo nie? Alebo máte dokumenty, ktoré chcete skartovať, ale neviete, ako to urobiť bezpečným a ekologickým spôsobom? Dohodnite si konzultáciu s odborníkmi zo spoločnosti Iron Mountain, ktorí vám poradia, ako na to.

Copyright oDatach.sk 2019, Všetky práva vyhradené  |  Ochrana osobných údajov
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram