oDatach.sk

V spolupráci s Iron Mountain

Vyberte si správny cloud pre váš telefón

autor: Redakcia          25. júla 2019

Fotky a videá už dávno nie sú doménou letných dovoleniek, no a svoju slávu majú za sebou aj digitálne fotoaparáty a videokamery. Dnešnému svetu vládnu smartfóny a pomocou nich dokumentujeme naše životy 365 dní v roku.

Lenže aj mobilné telefóny majú obmedzenú kapacitu na uchovanie dát. Vedia to všetci foto nadšenci, ktorí denne vyprodukujú niekoľko selfíčiek, storyčiek a printskrínov. Cloudových možností je v súčasnosti na trhu neúrekom, no ťažšie už je vybrať si ten najvhodnejší pre vaše pohodlie a bezpečnosť vášho smartfónu.

Google Fotky a Google Disk

Google Fotky je aplikácia na uchovávanie multimediálnych súborov od spoločnosti Google a je nainštalovaná vo všetkých telefónoch fungujúcich na báze Androidu. Na tejto platforme dnes pracujú telefóny väčšiny značiek ako Samsung, Huawei, Motorola, Xiaomi či Lenovo.

Pokojne ju však môžu využívať aj majitelia smartfónov s inými operačnými systémami, stačí len ak si vytvoríte konto na Gmail-i. Vaše fotografie a videá sa potom zálohujú v službe Google Disk, kde môžete bezplatne uchovávať dáta do 15 GB, pričom musíte počítať s tým, že časť z nich si uchmatnú vaše e-maily a ďalšie dokumenty, ktoré sú k nim pripojené.

Ak však dáta túto kapacitu presiahnu, budete si musieť dokúpiť ďalší priestor v úložisku. To však neplatí v prípade, ak zálohované fotografie a videá nebudú v plnej kvalite. Čiže, ak vám stačí archivovať fotografie v rozlíšení 16 Mpix, tak Google Drive môžete využívať bez priestorových obmedzení.

Apple iCloud

iCloud dôverne poznajú všetci, ktorí sú Apple pozitív, pretože ide o virtuálne úložisko tejto americkej spoločnosti. Výhodou Apple-u jednoznačne je, že v rámci jedného cloudu kooperujú všetky zariadenia od výrobcu (napr. iPhone spolu s Mac-om) a poskytuje i možnosť rodinného zdieľania. Podobne ako pri Androide, telefón všetky fotografie automaticky zálohuje v cloude, no rozdiel je vo veľkosti bezplatného úložiska.

Zdarma máte k dispozícii len 5 GB, ak vaše fotky a videá zaberú viac miesta, musíte ich buď pretriediť, alebo si mesačne predplatiť väčší priestor v iCloude.

Microsoft OneDrive

Ide o cloud od spoločnosti Microsoft, ktorý funguje ako v iOS-e, tak aj v Androide, no ak chcete aplikáciu vo svojom smartfone používať, musíte si ju najskôr nainštalovať. Jednoznačnú výhodu má OneDrive v tom, že kooperuje s balíčkom Office, takže fotky v rámci PowerPointovej prezentácie môžete začať upravovať na PC a prácu pohodlne dokončiť pri večerných správach doma na vašom smart telefóne. OneDrive však bezplatne ponúka na zálohovanie len 5 GB dát, väčšie úložisko si v prípade potreby budete musieť opäť dokúpiť.

Dropbox

Každý fotografický fajnšmeker určite pozná Dropbox – priekopníka v cloudovom skladovaní. Bohužiaľ doba ho predstihla a viac ako dve giga dát zadarmo v ňom už neuložíte. Aplikáciu si podobne ako OneDrive budete musieť do vášho smartfónu nainštalovať. Odborníci však za príjemný benefit Dropboxu považujú najmä ľahké zdieľanie priečinkov ďalším osobám ako aj jednoduchú manipuláciu s históriou i prepínaním medzi súkromným a biznis úložiskom.

Porovnanie cien cloudových úložísk (9/2019)

Názov Veľkosť úložiska zdarma Mesačné predplatné za väčší priestor
Google Disk 15 GB 100 GB / 1,99 €
1 TB / 9,99 €
20 TB / 199,99 €
30 TB / 299,99€
iCloud 5 GB 50 GB / 0,99 €
200 GB / 2,99 €
2 TB / 9,99 €
OneDrive 5 GB 50 GB / 2,00 €
Office 365 Personal + 1 TB / 7 €
Office 365 Home + 5 TB / 10 €
Dropbox 2 GB 1 TB / 9,99 €
2 TB / 19,99 €

Chcete vedieť viac o správe dokumentov? Radi Vám poradíme...

Bezplatná konzultácia

Copyright oDatach.sk 2019, Všetky práva vyhradené  |  Ochrana osobných údajov
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram